Autumn 2015

Home » Autumn 2015

Resultat för höstloppet 2015:

Damer 23 km
Plats Startnr Namn Klubb Kyrkobyn 10.2 km Mål 23.7 km
1 3 Åsa Eriksson Halmstad OK 1, 47:31 2:22:03 +0
2 13 Sara Svanberg Solvikingarna 3, 52:31 2:39:56 +17:53
3 7 Johanna Johansson Nordic Wellness 2, 49:57 2:40:55 +18:52
4 8 Anette Lundqvist Falkenbergs RR 4, 53:10 2:42:31 +20:28
5 9 Sara Molin Triathlon Väst 6, 1:03:11 3:03:52 +41:49
6 12 Maria Wängqvist Mölndal 3:03:55 +41:52
7 10 Lisa Olsson IF Rigor 8, 1:06:28 3:07:38 +45:35
8 5 Camilla Friman Buffalo Trailers 9, 1:06:40 3:07:41 +45:38
9 6 Fanny Johansson Solvikingarna 5, 1:00:31 3:16:37 +54:34
10 11 Ingela Stjärnvy Axa sports club 7, 1:04:26 3:16:50 +54:47
11 2 Madelene Ekroth Lonesome Runners 10, 1:12:46 4:01:12 +1:39:09
Herrar 23 km
Plats Startnr Namn Klubb Kyrkobyn 10.2 km Mål 23.7 km
1 15 Oscar Olsson 1, 43:03 2:09:35 +0
2 16 Peter Almgren 2, 46:36 2:11:03 +1:28
3 14 Jonas Lindhe DRT 4, 47:22 2:17:32 +7:57
4 41 Simon Gustafson proRunning 3, 47:05 2:17:46 +8:11
5 33 Christopher Anderberg Gothenburg 6, 51:03 2:25:11 +15:36
6 38 Peter Dahlkvist Bright Living 10, 53:31 2:29:20 +19:45
7 36 Andreas Bencker Umara Sports Club – SCU 5, 49:31 2:29:27 +19:52
8 30 Josep Ferriol Göteborg 7, 52:31 2:39:59 +30:24
9 17 Oliver Lundqvist 2:42:28 +32:53
10 32 Peter Ahre Team Ahre Runners 11, 53:39 2:44:32 +34:57
11 45 pär nylander Run In Slättadamm 9, 53:31 2:50:16 +40:41
12 29 Daniel Severinsson Halmstad OK 14, 58:22 2:50:54 +41:19
13 43 Dick Karlsson Västra Frölunda 17, 59:54 2:51:07 +41:32
14 31 Björn Agnetun Vallda 8, 53:31 2:54:21 +44:46
15 28 Håkan Johansson Nordic Wellness 13, 56:31 2:58:12 +48:37
16 40 Peter Flöe Sok Knallen 12, 54:01 2:59:34 +49:59
17 34 Ola Andersson Spacerunners 15, 58:25 3:05:40 +56:05
18 39 Henrik Delin Billdal 18, 1:01:00 3:07:17 +57:42
19 44 Stellan Lundqvist Falkenbergs RR 19, 1:01:26 3:16:40 +1:07:05
20 46 Lennert Sterken Göteborg 16, 58:40 3:27:25 +1:17:50
21 35 Per Olof Arnås DRT Kungsbacka 21, 1:16:48 3:41:00 +1:31:25
22 42 Hamid Jalili Göteborg 20, 1:12:42 4:01:15 +1:51:40
Herrar 46 km
Plats Startnr Namn Klubb Årekärr 18.3 km Kyrkobyn 32.6 km Mål 46.1 km
1 196 Marcus Lindgren Aktivitus Sports Club 1, 1:24:40 6, 3:16:16 4:51:22 +0
2 165 Magnus Ringström Solvikingarna 10, 1:43:43 2, 3:15:31 4:51:41 +19
3 170 Viktor Samuelsson Donsö 7, 1:43:25 5, 3:15:31 4:56:37 +5:15
3 122 Magnus Fhager Donsö IS 8, 1:43:29 1, 3:15:31 4:56:37 +5:15
5 134 Mattias Heimdahl Håfreströms IF 9, 1:43:38 4, 3:15:31 4:57:28 +6:06
6 162 Simon Pfreundschuh Göteborg 4, 1:40:27 3, 3:15:31 4:59:27 +8:05
7 126 Niclas Frederiksen Göteborg 11, 1:43:52 5:16:45 +25:23
8 157 Sebastian Norberg Roosters Varberg 2, 1:25:00 7, 3:21:18 5:19:32 +28:10
9 125 Fredrik Forsman Västraste västergötlands självplågarklubb 14, 1:47:22 11, 3:26:27 5:21:42 +30:20
10 151 Anton Marmelid Helsingborgs SOK 5, 1:43:19 9, 3:23:38 5:21:55 +30:33
11 109 Daniel Backman Hovås/Billdals IF 12, 1:47:13 10, 3:26:16 5:22:52 +31:30
12 156 Mikael Nilsson Varberg 6, 1:43:22 8, 3:21:39 5:23:03 +31:41
13 117 Albin Dahlquist Stockholms Kajakklubb 25, 1:52:08 20, 3:34:31 5:24:08 +32:46
14 145 Marcus larsson intersport väst 26, 1:52:12 14, 3:26:31 5:25:13 +33:51
15 100 Björn Adler Partille CK 19, 1:49:17 13, 3:26:31 5:26:03 +34:41
16 113 Daniel Bille Flyers HC 22, 1:49:56 16, 3:26:31 5:29:09 +37:47
17 194 Robin Antonsson 20, 1:49:26 12, 3:26:31 5:31:23 +40:01
18 169 Jens Samuelsson MBSK 3, 1:25:03 21, 3:37:22 5:31:53 +40:31
19 163 Per Pilebo kungälv 32, 1:57:31 25, 3:43:09 5:32:11 +40:49
20 130 Patrik Gustafsson 3City Triathlon 16, 1:47:49 19, 3:34:31 5:34:13 +42:51
21 160 Erik Olsson 3City Triathlon 24, 1:50:09 18, 3:34:31 5:34:23 +43:01
22 204 Anton Frisk 49, 2:03:49 32, 3:48:16 5:35:24 +44:02
23 127 David Frisk Göteborg 50, 2:03:53 31, 3:48:14 5:35:39 +44:17
24 140 Anders Johansson Göteborg 61, 2:05:42 33, 3:50:18 5:36:45 +45:23
25 172 Lars Selberg Solvikingarna 59, 2:05:35 35, 3:51:22 5:36:49 +45:27
26 195 Linus Wall 21, 1:49:40 17, 3:32:31 5:37:05 +45:43
27 188 Axel Vikengren VSHG göteborg 18, 1:49:08 5:37:08 +45:46
28 171 Sebastian Sandberg Floda 13, 1:47:17 15, 3:26:31 5:37:55 +46:33
29 159 Fredrik Ohlsson Mölndal 28, 1:56:00 27, 3:43:31 5:43:19 +51:57
30 120 Jonas Ericsson Västra Frölunda 15, 1:47:28 5:44:24 +53:02
31 107 Alexandre Antonelli UGOT Running Club 29, 1:56:32 29, 3:46:21 5:45:40 +54:18
32 105 Tomas Andersson ingen 23, 1:50:03 28, 3:46:18 5:45:47 +54:25
33 116 Martin Clemensson Swedish Trailrunning 27, 1:55:54 26, 3:43:16 5:46:43 +55:21
34 164 Fredrik Reinhold Team Ormsalva 17, 1:49:03 22, 3:39:57 5:47:06 +55:44
35 129 Erik Gumabon Triathlon Väst 30, 1:57:07 23, 3:41:58 5:48:19 +56:57
36 102 Patrik Almström Kullavik 31, 1:57:11 24, 3:42:08 5:48:23 +57:01
37 104 Sebastian Andersson Hisings Kärra 37, 2:00:10 30, 3:46:23 5:52:27 +1:01:05
38 114 Jonas Björkqvist Göteborgs Atlet & TriathlonSällskap 45, 2:03:19 34, 3:50:19 5:53:35 +1:02:13
39 173 Martin Sjöberg PAN Kristianstad 34, 1:59:09 36, 3:53:44 5:59:45 +1:08:23
40 174 Eric Sjöman Lerum Friidrott 44, 2:03:11 42, 3:59:54 6:06:30 +1:15:08
41 131 Stefan Gustafsson Lonesome Runners 35, 1:59:13 43, 3:59:55 6:09:11 +1:17:49
42 103 Mats Andersson Högåspojkarna 65, 2:09:28 6:10:29 +1:19:07
43 178 Jörgen Svensson Högåspojkarna 64, 2:09:16 50, 4:03:47 6:10:32 +1:19:10
44 176 Fredrik Stjärnvy Axa sports club 42, 2:01:38 41, 3:59:51 6:11:15 +1:19:53
45 161 Niklas Olsson Mölndal 41, 2:01:35 38, 3:56:47 6:11:20 +1:19:58
46 166 Anders Rosdahl Göteborg 54, 2:04:34 39, 3:59:31 6:11:42 +1:20:20
46 141 Philip King Hindås SK 52, 2:04:26 40, 3:59:31 6:11:42 +1:20:20
46 150 Anders Lundh Särö 53, 2:04:30 44, 4:00:19 6:11:42 +1:20:20
49 132 Adam Hagsjö Triathlon Väst 36, 1:59:16 37, 3:54:45 6:17:10 +1:25:48
50 175 Fredric Sonesson Lonesome Runners 38, 2:00:30 46, 4:01:32 6:21:41 +1:30:19
51 119 David Elebring Lerum Friidrott 57, 2:05:27 6:22:57 +1:31:35
52 186 marcus wennergren 158:ans fisk 55, 2:04:52 48, 4:03:37 6:25:51 +1:34:29
53 139 Joakim Jakobsson Göteborg 60, 2:05:38 49, 4:03:42 6:25:58 +1:34:36
54 182 Magnus Thorén Consilium IF 48, 2:03:45 45, 4:01:29 6:26:02 +1:34:40
55 106 Tommy Andersson Lonesome Runners 66, 2:09:34 54, 4:14:06 6:28:38 +1:37:16
56 112 Anders Bergstedt Göteborg 67, 2:09:38 6:29:54 +1:38:32
57 177 Jesper Strömberg Extrem motvind 46, 2:03:24 51, 4:06:56 6:31:09 +1:39:47
58 181 Daniel Theander Extrem Motvind 47, 2:03:30 52, 4:06:58 6:31:13 +1:39:51
59 143 Marcus Kjellberg Vallda Sandö Runners 43, 2:02:57 6:31:19 +1:39:57
60 110 Marcel Bak Göteborg 71, 2:09:53 56, 4:16:14 6:35:37 +1:44:15
61 118 Henrik Edsparr Stockholm City Triathlon 39, 2:00:54 6:39:43 +1:48:21
62 137 Martin Hermansson Billdal 51, 2:04:22 47, 4:03:35 6:41:37 +1:50:15
63 155 Martin Nilsson Furulund 40, 2:01:31 53, 4:14:03 6:46:38 +1:55:16
64 184 gustav trägårdh göteborg 69, 2:09:46 61, 4:24:10 6:46:45 +1:55:23
65 191 Filip Wängqvist Lonesome 58, 2:05:30 55, 4:14:10 6:46:59 +1:55:37
66 136 Christer Hentze DRT-Kungsbacka 74, 2:13:40 62, 4:38:13 6:52:23 +2:01:01
67 101 Justus Alholt Länsförsäkrkingar Runners 75, 2:14:07 63, 4:38:19 6:52:58 +2:01:36
68 185 Peter tyreholt lindome 70, 2:09:49 57, 4:18:31 6:59:00 +2:07:38
69 135 Lars Erik Heimholt CK Sundet 77, 2:22:07 7:03:15 +2:11:53
70 147 Henrik Lindblad Lonesome Runners 63, 2:08:32 7:03:41 +2:12:19
71 168 John Coster Brottkärr tennis 56, 2:05:02 60, 4:24:07 7:05:34 +2:14:12
72 180 Magnus Säfström Kentuckyseven 73, 2:10:00 58, 4:21:23 7:05:38 +2:14:16
73 167 Nils Rylén Tvings Goif 72, 2:09:56 59, 4:21:26 7:07:15 +2:15:53
74 133 Marius Hauge Team S.H.F.L. 62, 2:08:27 7:28:08 +2:36:46
75 123 Niklas Flöe Göteborg 78, 2:49:25 64, 5:39:07 8:50:08 +3:58:46
108 Alex Augustsson Mölndal dns
111 Fredrik Bergmann Kungsbacka dns
115 Christopher Bornlid LA runners dns
124 Christian Fors Lindome dns
138 James Hildebrand Lidköping dns
142 Einar Kjartansson Lonesome Runner dns
148 Magnus Lindroth Partille dns
149 Johan Ljung Triathlon Väst dns
152 Daniel Miglavs Alingsås dns
153 P-O Mooij Kullavik dns
154 Martin Nielsen Billdal dns
158 Patrik Norman Göteborg dns
179 martin Svensson Göteborg dns
183 Claes Thörne LA runners dns
187 Mark Whale Göteborg dns
189 Måns Wiklund Jonsered dns
190 Håkan Vilhelmsson Mölndals AIK dns
192 Anders Åberg 3City Triathlon dns
193 Niclas Österling Kullavik dns
128 Johan Granfors IF Rigor 33, 1:58:30 dnf
146 Peter Liljenfors Lonesome Runners 68, 2:09:42 dnf
144 Glenn Kjellgren LYKKAS.nu 76, 2:15:41 dnf
Damer 46 km
Plats Startnr Namn Klubb Årekärr 18.3 km Kyrkobyn 32.6 km Mål 46.1 km
1 218 Erika Svenungsson Göteborg 4, 2:08:36 2, 4:04:52 6:00:16 +0
2 215 Elin Rosenberg Elebring Lerum Friidrott 3, 2:05:24 1, 4:03:40 6:08:08 +7:52
3 212 Susanna Isegran Lonesome Runners 2, 2:02:22 3, 4:13:00 6:45:11 +44:55
4 209 Sofia Granath Lonesome Runners 8, 2:14:33 4, 4:24:03 6:47:32 +47:16
5 207 Monica Ek Lonesome Runners 7, 2:14:16 5, 4:24:05 6:47:36 +47:20
6 203 Martina Bille panter running klubb 5, 2:13:56 7, 4:42:25 6:50:48 +50:32
7 202 Julia Axelsson Pantern running club 6, 2:14:02 6, 4:42:22 6:50:53 +50:37
8 213 Anna karlsson ck sundet 11, 2:22:10 10, 4:52:46 7:03:24 +1:03:08
9 197 Sofie Kay TV88 10, 2:17:26 8, 4:51:28 7:08:29 +1:08:13
10 198 Annika Askengren TV88 9, 2:17:20 9, 4:51:35 7:08:38 +1:08:22
11 214 Gunilla Kidmark FK Herkules 12, 2:24:40 11, 5:02:55 7:42:51 +1:42:35
12 205 Catrin Delin Göteborg 14, 2:49:29 13, 5:39:14 8:50:00 +2:49:44
13 208 Emilia Flöe Borås 13, 2:49:22 12, 5:39:01 8:50:03 +2:49:47
201 Emma Andersson Göteborg dns
210 Catrine Gunnarsson Falkenbergs RR dns
211 Mervi Heiskanen Göteborg/Uleåborg dns
216 Anna Stjärnvy Lidköping dns
219 Cornelia Örtenwall VSHG dns
206 Johanna Edman DRT Kungsbacka 1, 1:49:45 dnf

Comments & Responses